Mishimoto Constant Tension Worm Gear Clamp 2.24in.-3.11in. (57mm-79mm) - Gold MMCLAMP-CTWG-79GD
sku: 24O7T | mpn: MMCLAMP-CTWG-79GD
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Low stock: 2 left
Quantity
  • Ships Worldwide
  • Easy Returns
  • Fast Shipping
Just like our high-torque worm gear clamps, Mishimotos Constant Tension Worm Gear Clamps are an effective solution to a wide range of clamping needs. Where this 2.24 3.11 (57mm 79mm) constant tension worm gear clamp excels, however, is in high-temperature applications. The spring on the adjustment bolt allows the clamp to exert continuous pressure through a wide range of temperatures to ensure your parts stay clamped as strong as the day you installed them. This 2.24 3.11 (57mm 79mm) constant tension worm gear clamp is made from stainless steel to weather any environment and ensure a tight seal for years to come. Our constant tension worm gear clamps are also available in a wide variety of other sizes to suit everything from coolant lines to intake pipes. Like all Mishimoto products, this 2.24 3.11 (57mm 79mm) constant tension worm gear clamp is backed by our Mishimoto Lifetime Warranty.