Cometic Toyota 2GR-FE 3.5L 94.5mm Bore .045in MLS Head Gasket - LHS C4582-045
sku: 0CDFN | mpn: C4582-045
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
In stock
Quantity
  • Ships Worldwide
  • Easy Returns
  • Fast Shipping
Cometic Gasket Head Gaskets C4582-045 Comprised of multiple embossed layers of stainless steel with the outer layers utilizing a Viton rubber coating. Compressed operating thickness is 0.045". Left Side. Cometic MLS (Multi-Layer Steel) Head Gaskets provide maximum sealing performance for todays high output engines and require no sealants. MLS gaskets are ideal for both aluminum heads to aluminum blocks and aluminum heads to cast iron blocks. They can withstand the shearing force created by the two materials. MLS gaskets have increased strength because they are comprised of multiple layers of stainless steel; which also creates the ability to rebound and resist corrosion. The outer layers are embossed and coated on both sides with Viton (a flour elastomer rubber based material that is heat resistant to 250 C/ 482 F). Viton is designed to meet the demands of a variety of harsh sealing environments, load conditions, and surface finishes. The center or shim layer is uncoated stainless steel, which can be varied to accommodate multiple thickness requirements. .045in. MLS Cylinder Head Gasket; 94.5mm Gasket Bore. LHS. Each Cylinder Head Gasket; 0.045 in. Multi-Layer Steel; 94.5mm Bore; Left Hand Side; Cometic Toyota 2GR-FE 3.5L LHS 94.5mm Bore .045 inch MLS Head Gasket